Muzeum nieczynne
dla zwiedzających
do odwołania

Muzeum nieczynne
dla zwiedzających
do odwołania

Muzeum nieczynne
dla zwiedzających
do odwołania

Muzeum nieczynne
dla zwiedzających
do odwołania

Muzeum nieczynne
dla zwiedzających
do odwołania

Muzeum nieczynne
dla zwiedzających
do odwołania

Muzeum nieczynne
dla zwiedzających
do odwołania

Muzeum nieczynne
dla zwiedzających
do odwołania

Muzeum Śląska Opolskiego
zaprasza na wystawę

Świat z ulicy Poprzecznej

Ruta Molin (1937-2005)
i Adolf Panitz (1936-2010)
? szkic do podwójnego portretu

Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu,
(wejście od ul. Muzealnej)

30.11.2018-24.02.2019
kuratorka: Joanna Filipczyk
aranżacja, impresja filmowa: Romuald Jeziorowski

Wystawa ?Świat z ulicy Poprzecznej? pomyślana została nie jako wyczerpująca monografia dwojga artystów, ale jako impresja, której zadaniem jest przede wszystkim jak najwierniejsze oddanie  fenomenu związku osobistego i artystycznego Ruty Molin i Adolfa Panitza oraz stworzonego wspólnie przez nich miejsca  ? domu-pracowni przy ulicy Poprzecznej w Opolu-Kolonii Gosławickiej.

Na ekspozycji ów  ?Świat z ulicy Poprzecznej?  oglądać możemy w czterech odsłonach, urządzonych  w czterech kolejnych salach:

  • sala pierwsza ?Ich światy? – to biografie, przedmioty, miejsce;
  • sala druga ?Mikroświat? pokazuje kalejdoskop postaci ? fikcyjnych, historycznych i prawdziwych, będących bohaterami prac artystów;
  • sala trzecia ?Z pracowni w świat? ma za zadanie przybliżyć sam proces artystyczny ? rzeźbiarski czy malarski, wiodący  od obserwacji i pomysłu do finalnego efektu;
  • sala czwarta ?Światy intymne? odkrywa te momenty kiedy ujawniają się niczym nie ograniczane emocje, stany, które trzeba wypowiedzieć.

Wystawa, oprócz pokazania potencjału twórczego Ruty Molin i Adolfa Panitza, ma za zadnie zwrócić uwagę na kwestie współpracy  twórczej w małżeństwach artystów, a także na problem spuścizn pozostawionych w pracowniach zmarłych plastyków.

Prace artystów prezentowane na wystawie pochodzą przede wszystkim z zasobów pozostających wciąż w pracowni, którą opiekuje się syn Ruty Molin i Adolfa Panitza, a także ze zbiorów Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu i Muzeum Śląska Opolskiego.

oprowadzania kuratorskie w grudniu 2018 (wstęp wolny)           
? sobota, 1.12. 2018, godz.12:00
? sobota, 29.12. 2018, godz.12:00

 terminy oprowadzań w 2019 r. sukcesywnie na stronach muzeum

 Ruta Molin
*1937, Cieszyn
+2005, Wrocław

Urodzona w Cieszynie, pochodziła z rodziny bardzo mocno związanej z tym miastem. Od 1948 roku mieszkała w Opolu, gdzie ukończyła liceum ogólnokształcące i uczęszczała do Państwowego Ogniska Kultury Plastycznej. W 1962 roku ukończyła studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w pracowni prof. Hanny Rudzkiej-Cybis). Po studiach cały czas czynna w Opolu. Zajmowała się grafiką użytkową (projekty katalogów wystaw i plakatów) oraz malarstwem sztalugowym. W malarstwie, czerpiąc z obserwacji ginącej na jej oczach dawnej śląskiej wsi, artystka stworzyła świat własnych postaci. Żona Adolfa Panitza.

Adolf Panitz
*1936, Zabrze
+2010, Opole

Urodzony w Zabrzu, wychowany w niemieckiej części Górnego Śląska (Zabrze, Żyrowa). Ukończył Liceum Technik Plastycznych w Bielsku. W 1963 roku ukończył studia na Wydziale Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w pracowni prof. Jerzego Bandury). Po studiach krótko  na macierzystej uczelni jako asystent Jerzego Bandury. W Opolu od czynny 1964 roku. Pracował jako nauczyciel w ognisku plastycznym, później także w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu.

W pierwszych latach swojej działalności artystycznej zajmował się głównie grafiką. Uprawiał rzeźbę w różnych materiałach. Najbardziej znanym  jego dziełem pozostają drzwi z brązu do katedry opolskiej, projektował także pomniki, wyposażenia kościołów, liczne tablice pamiątkowe. Mąż Ruty Molin.

.


Designed and supported by
ARS Group
loading