"Opolski Rocznik Muzealny" XXII

W kasie w gmachu głównym dostępny najnowszy tom periodyku - zapraszamy do lektury artykułów o naszych zbiorach, wystawach i muzealnych wydarzeniach!

2017 - ROK JANA CYBISA W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM

Wybitny polski malarz, urodzony we Wróblinie koło Głogówka na Opolszczyźnie.

2017 - ROKIEM ALFONSA ZGRZEBNIOKA

Sejmik Województwa Opolskiego ogłosił rok 2017 Rokiem Alfonsa Zgrzebnioka. Animatorem tych obchodów jest Muzeum Śląska Opolskiego. W 80. rocznicę śmierci Alfonsa Zgrzebnioka ps. Rakoczy 31 stycznia 2017 r. na posiedzeniu Sejmiku Województwa Opolskiego nastąpi uroczysta inauguracja obchodów.

Cecylia poznaje ważek zwyczaje

Publikacja popularnonaukowa wydana w postaci komiksu z myślą o najmłodszych mieszkańcach województwa opolskiego. W ciekawy, zabawny, a co najważniejsze zrozumiały sposób przekazuje sporą dawkę rzetelnej wiedzy i fascynujących faktów z życia ważek.

Rozszerzenie kolekcji twórców środowiska opolskiego po 1945 roku w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

Muzeum Śląska Opolskiego pozyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zadanie realizowane jest w ramach programu Kolekcje, priorytet Regionalne kolekcje sztuki współczesnej.

"Sztuka na peryferiach"

Publikacja dr Joanny Filipczyk "Sztuka na peryferiach. Opolskie środowisko plastyczne w latach 1945-1983" dostępna w wersji elektronicznej.

Z notatnika przyrodnika - muzealnika

Dział Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na blog: http://dzialprzyrody.blogspot.com/

Plebiscyt górnośląski miał wielki wpływ na określenie zachodniej granicy odrodzonego po 123 latach państwa polskiego. Wystawa przygotowana przez Muzeum Śląska Opolskiego we współpracy z Zarządem Okręgu Opolskiego Polskiego Związku Filatelistów ma na celu uświetnienie 90. rocznicy tego wydarzenia.

Oprócz walorów filatelistycznych pochodzących z kolekcji prywatnych, na wystawie prezentowane są niemal wyłącznie zbiory opolskiego muzeum z reprezentatywną kolekcją propagandowych materiałów plebiscytowych, wzbogacaną systematycznie już od kilkudziesięciu lat. Składają się na nią różnego rodzaju druki propagandowe, mapy, dokumenty, fotografie, listy, kartki pocztowe, prasa śląska i odznaki plebiscytowe. Niektóre z tych eksponatów nigdy dotąd nie były prezentowane publicznie.

Tak jest w przypadku pozyskanych ostatnio przez muzeum dokumentów Jana Cybisa. Ten wybitny malarz polski, urodzony we Wróblinie koło Głogówka, a w 1921 roku studiujący w Akademii Sztuki we Wrocławiu, wziął udział wraz z innymi emigrantami śląskimi w plebiscycie. Obok dokumentów poświadczających jego udział w głosowaniu, na wystawie zaprezentowano kilka jego prac pochodzących z lat 1920-1922.

Do najnowszych nabytków muzealnych należy również korespondencja (kartki pocztowe) żołnierzy jednostek alianckich, stacjonujących w Opolu w okresie plebiscytowym (teksty w językach francuskim i włoskim). Zwraca również uwagę oryginalna urna wyborcza z dwujęzycznymi napisami: „Opole – Oppeln” oraz „Powiat opolski – Kreis Oppeln Stadt”, która powróciła z Francji do Opola w 1991 roku.

Z prezentowanych druków propagandowych szczególnie interesujące są polskie plakaty. Wśród dokumentów zwracają uwagę przede wszystkim te, które wydane zostały przez Międzysojuszniczą Komisję Rządzącą i Plebiscytową (na wystawie jest także dziennik „Journal Officiel de Haute-Silesie”).

Archiwalne fotografie Opola przedstawiają m.in. stacjonujących w mieście żołnierzy alianckich, wkroczenie do Opola wojsk niemieckich w lipcu 1922 roku, a także niektóre ważne w okresie plebiscytowym obiekty, przede wszystkim gmach rejencji – miejsce urzędowania Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej.


Designed and supported by
ARS Group
loading