ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ JAK CYBIS?

Odniesienia do twórczości Jana Cybisa w praktyce współczesnych polskich malarzy: Roman Dziadkiewicz, Bartosz Kokosiński, Robert Maciejuk

ZAPRASZAMY DO GALERII MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO PO REMONCIE

NAGRODY MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO DLA MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIGO

Bezpłatny informator o Kamienicy czynszowej

Szanowni Państwo informujemy, że w Muzeum Śląska Opolskiego dostępny jest "Informator o Kamienicy czynszowej przy ulicy św. Wojciecha 9 w Opolu".

Rozszerzenie kolekcji twórców środowiska opolskiego po 1945 roku w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

Muzeum Śląska Opolskiego pozyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zadanie realizowane jest w ramach programu Kolekcje, priorytet Regionalne kolekcje sztuki współczesnej.

Od 16 grudnia 2010 w gmachu głównym Muzeum Śląska Opolskiego będzie pokazywana część ołomunieckiej kolekcji tarcz strzeleckich z okresu od XVIII do pocz. XIX wieku.

Malowane tarcze pojawiły się już w XVII wieku, najpierw okrągłe, później kwadratowe o rozmaitych tematach i motywach. Ze względu na swoją wartość informacyjną należą do znaczących źródeł ikonograficznych i stanowią przede wszystkim cenne źródło wiedzy o tym, jak żyli i jak ubierali się ludzie, mają również znaczenie przy poznawaniu rozwoju budowlanego poszczególnych miast.

Najczęściej były wykonywane w miejscowych warsztatach rzemieślniczych na zamówienie zwycięzców królewskich lub innych ważnych konkursów strzeleckich, niestety ich twórcy pozostali anonimowi. Częstymi tematami były sceny biblijne, alegoryczne, myśliwskie, społeczne i miłosne, doniosłe wydarzenia historyczne i polityczne oraz równie często sami strzelcy, strzelnice i życie wewnętrzne dwóch historycznych organizacji strzeleckich – samodzielnych formacji strzeleckich: Bractwa Strzeleckiego i Uprzywilejowanego Zbrojnego Korpusu Mieszczańskiego. Po zakończeniu strzelania tarcze instalowano na ścianach, ale również na sufitach strzelnic, gdzie służyły jako dekoracja.

Większość starszych tarcz ołomunieckiego korpusu nie jest sygnowana, dopiero w drugiej połowie XIX wieku ich autorzy przestają być anonimowi. W latach 1847-1864 najwięcej tarcz pochodziło z warsztatu malarza G. Kühna, równolegle z nim działali w Ołomuńcu malarze Anton Komarek i Theodor Kubicki, a pod koniec lat 60. pochodzący z Uničova Johann Friedrich, absolwent wiedeńskiej Akademii. W latach 70. głównym dostawcą tarcz był malarz z Loštic František Havelka.

Ołomuniecka kolekcja tarcz strzeleckich, składająca się z 205 eksponatów, należy do największych tego rodzaju w Republice Czeskiej. Ekspozycja pokazywana w Muzeum Śląska Opolskiego składać się będzie z 65 tarcz strzelniczych, które powstawały w okresie od XVIII do pocz.XX wieku.

Wernisaż: 16 grudnia 2010, godz. 18.00
Wystawa prezentowana będzie od 16 grudnia 2010 do 20 lutego 2011.


Designed and supported by
ARS Group
loading