Oferta kulturalna
- Luty 2020

Wystawa Od Insurekcji Kościuszkowskiej do III Powstania Śląskiego
Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny

Wystawa Przyrodnicza
Ptaki i ssaki siedlisk wodnych Śląska

Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny

Zapraszamy na nową ekspozycję: "Tajemnica kamienicy przy ulicy Krawieckiej 13 w Opolu"

ZWIEDZANIE WYSTAWY MOŻLIWE JEST JEDYNIE POD OPIEKĄ PRACOWNIKA MUZEUM.

ZAPRASZAMY DO GALERII MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO PO REMONCIE

Polsko ? Chińska Fundacja Promocji Kultury i Sztuki DONG FENG
oraz

Muzeum Śląska Opolskiego
zapraszają
na wystawę czasową

?Tajemnice chińskiego geniuszu ? odkrycia i wynalazki?

WYSTAWA PREZENTOWANA W NOWYM GMACHU W MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO (WEJŚCIE OD UL.MUZEALNEJ)

OD 3 KWIETNIA DO 3 CZERWCA 2009 R.

Cywilizacja chińska trwa nieprzerwanie od 5000 lat i wciąż się rozwija. Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele przedmiotów codziennego użytku ma swoje korzenie w dawnych Chinach. Przyjrzyjmy się największym dziełom chińskiej myśli technologicznej i naukowej, które po dziś dzień zachwycają swoją funkcjonalnością.

Prezentacja obejmuje chińską myśl z zakresu rolnictwa, astronomii, matematyki, medycyny, architektury, militariów oraz techniki. Wśród eksponatów znajdą się m.in. pług, siewnik, globus, zegary astronomiczne, liczydło, sejsmograf, modele pagody, s także mostu (wiszącego), miotacz kamieni, armata, kusza, taczki, korba ręczna, drabina, papier, druk, jedwab, a także chińskie gry – warcaby, szachy, domino.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z krótką charakterystyką dziedzin, które zostaną zaprezentowane podczas wystawy.

ROLNICTWO Historia chińskich wynalazkow z zakresu agronomii jest jedną z najbogatszych na świecie. Rolnictwo to podstawa chińskiej cywilizacji, choć tylko 10% powierzchni tego kraju nadaje się pod uprawę. Jednymi z najważniejszych wynalazkow w tej dziedzinie są pług oraz taczki. Chiny były pierwszym krajem na świecie, w którym zaczęto produkowac jedwab. Tu powstały pierwsze hodowle jedwabników.

ASTRONOMIA Astronomia była jedną z najbardziej zaawansowanych nauk przyrodniczych w starożytnych Chinach.

Wyniki obserwacji ciał niebieskich wraz z wieloma nowatorskimi kalendarzami i zadziwiającymi wynalazkami odgrywały bardzo ważną rolę w światowej historii rozwoju naukowego. Chińczycy przywiązywali ogromną wagę do ciał niebieskich, ponieważ wierzyli, że ruchy gwiazd są ściśle powiązane z przeznaczeniem kraju i jego władcy. W starożytnych źródłach chińskich znajdujemy zapiski dotyczące astronomii, ktore są wykorzystywane w nauce do dziś.

MATEMATYKA W języku chińskim numeracja opiera się na systemie dziesiętnym. Sporządzone na kościach zapiski z epoki Shang (XVI-XI w. p.n.e.) oraz inskrypcje w brązie za panowania Zachodniej Dynastii Zhou (XI-VIII w. p.n.e.) są dowodem na to, że Chińczycy nie tylko posługiwali się liczbami naturalnymi, a więc: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 100 czy 1000, ale również znali liczby ujemne.

MEDYCYNA Tradycyjna medycyna chińska liczy sobie prawie 5000 lat i kojarzy się przede wszystkim z takimi metodami leczenia jak akupunktura, akupresura i moksa. Zabiegi te są stosowane do dzisiaj na całym świecie ze względu na ich wysoką skuteczność. W dawnych czasach natomiast ważnym elementem działań chińskiego lekarza było stosowanie również amuletów, zaklęć i modlitw.

ARCHITEKTURA Myślą przewodnią w rozwoju architektury chińskiej była idea głosząca, że człowiek nie istnieje w oderwaniu od natury. Zarówno w wielkich konstrukcjach świątyń i pałaców, jak i zwykłych domach mieszkalnych odzwierciedlone jest przekonanie o istnieniu kosmicznego wzoru i symbolice kierunków świata, por roku oraz konstelacji. Szczególny wyraz daje temu stara sztuka aranżacji przestrzeni ? feng shui. Chińczycy wznosili większość budynków przy użyciu dość nietrwałych materiałów, takich jak bambus, drewno, gips oraz płytki (terakota, ceramika).

MILITARIA Jednym z najważniejszych wynalazków chińskich w tej dziedzinie jest proch. Kojarzony z działaniami wojennymi, w swoich początkach niewiele miał wspólnego z walką.

TECHNIKA Pierwsze godne uwagi urządzenia pojawiły się za panowania dynastii Han. Należała do nich m.in. korba ręczna. Urządzenie konieczne do konstrukcji napędu pasowego, gdyż wykorzystywało ruch obrotowy oraz ruch posuwisto-zwrotny. Początkowo korbę ręczną stosowano w rolnictwie jako rodzaj pręta umocowanego na krawędzi koła (żaren) i pełniącego rolę rączki do obracania. Później używano ją przy wielu urządzeniach, takich jak młyny, wyciągi do wydobywania wody ze studni czy węgla z szybu, a także do rozmaitych maszyn tekstylnych.

Patronat medialny i sponsorzy:

TVP OPOLE

Politechnika Opolska

Instytut Konfucjusza w Opolu

 

Uwaga! W sobotę do wstępu na wystawę uprawniają bilety wstępu:

*bilet ulgowy – 1 zł,
*bilet normalny – 3 zł,
*bilet rodzinny – 5 zł.


Designed and supported by
ARS Group
loading