Muzeum nieczynne
dla zwiedzających
do odwołania

Muzeum nieczynne
dla zwiedzających
do odwołania

Muzeum nieczynne
dla zwiedzających
do odwołania

Muzeum nieczynne
dla zwiedzających
do odwołania

Muzeum nieczynne
dla zwiedzających
do odwołania

Muzeum nieczynne
dla zwiedzających
do odwołania

Muzeum nieczynne
dla zwiedzających
do odwołania

Muzeum nieczynne
dla zwiedzających
do odwołania

22 listopada 2011 – 29 stycznia 2012

Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
wejście od ul. Muzealnej

Wystawa ?opowiada? o rzemiośle piernikarskim oraz o fenomenie i kolejnych etapach wypieku toruńskiego piernika. Głównym elementem ekspozycji jest stylizowana koga ? dominujący w średniowieczu na akwenach Morza Bałtyckiego i Północnego żaglowiec handlowy Hanzy, którym z zamorskich krain przywożono przyprawy, niezbędny składnik piernikowego ciasta. Wnętrze kogi wypełniają eksponaty związane z historią i wyrobem piernika: dekoracyjne, drewniane formy służące do odciskania ciasta przed wypiekiem, pamiątki cechowe, naczynia miedziane, cynowe i drewniane oraz dawne reklamy i sprzęty należące do wyposażenia sklepów cukierniczych. Pośród wonnych przypraw korzennych, skrzyń kupieckich, worków z mąką i dzbanów z miodem zobaczyć będzie można kupca, piernikarza i handlarkę pierników.

Wszyscy zainteresowani poznaniem smaku i historii miodowo-korzennych wypieków będą mieli możliwość zapoznania się na ekspozycji z tradycyjnym rzemiosłem piernikarskim. Zwiedzający wystawę odkryją tajniki produkcji toruńskiego rarytasu, uzyskają odpowiedzi na pytania: Skąd pochodzi słowo piernik? Jak przed wiekami pieczono ciasto? Jak kształty i formy nadawano piernikom w dawnych wiekach? Czy można odtworzyć smak dawnych korzennych smakołyków? Można będzie także dowiedzieć się, kto wypiekał pierniki w Opolu i zobaczyć zabytkowe formy piernikowe znajdujące się w zbiorach Muzeum Śląska Opolskiego.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty edukacyjne, w trakcie których będzie można zdobyć m.in. podstawową wiedzę na temat składników ciasta oraz motywów form piernikowych. Uczestnicy warsztatów – posługując się specjalnie zamówionymi kopiami historycznych form – samodzielnie wykroją z ciasta i upieką dekoracyjne pierniki.

Wystawa prezentowana będzie w gmachu głównym
Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7, wejście od ul. Muzealnej

 

bilety: 5 zł normalny/ 3 zł ulgowy/ 10 zł rodzinny/ sobota – wstęp bezpłatny

godziny otwarcia:
wtorek?piątek 9.00?16.00
sobota 10.00-15.00
niedziela 12.00?17.00

organizatorzy: Muzeum Okręgowe w Toruniu
Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

patronat medialny:
Radio ?OPOLE?
TVP OPOLE
Opolska ?Gazeta Wyborcza?

sponsor: Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A.

 

PIERNIKOWE WARSZTATY – ZAJĘCIA EDUKACYJNE
PROWADZONE NA WYSTAWIE ?ŚWIAT TORUŃSKIEGO PIERNIKA?

 

Program zajęć:

 • zwiedzanie części ekspozycji z przewodnikiem, połączone z degustacją pierników z Fabryki Cukierniczej „Kopernik” S.A. (20 min.)
 • wytwarzanie ozdobnych pierników przy pomocy specjalnie przygotowanych kopii historycznych form piernikowych (ok. 20 min.)
 • kontynuacja oprowadzania grupy po wystawie (ok. 20 min.)
 • przekazanie uczestnikom warsztatów wykonanych przez nich piernikowych wypieków

Czas trwania: ok. 60 min.

 

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O WARSZTATACH

 1. Warsztaty dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży (min.10 osób, maks. 25 osób)Terminy: wtorek-piątek, godz. 9.00, 10.30 i 12.00Opłata: 5 zł od osoby, opiekunowie grup – wstęp wolny

  Zapisy: od poniedziałku do piątku, w godz. od 8.00 do 15.30, Dział Edukacji Muzealnej MŚO, tel. 77 44 31 761, e-mail: edukacja@muzeum.opole.pl

 2. Niedzielne warsztaty rodzinneTerminy: 4, 11 i 18 grudnia 2011, godz. 12.00 i 14.00

  Opłata: 5 zł od osoby

  Zapisy: wejściówki do nabycia w kasie w budynku głównym MŚO (wejście od ul. Muzealnej), w godz. otwarcia MŚO dla zwiedzających, tel. do kasy 77 44 31 754. Liczba miejsc na niedzielnych warsztatach jest ograniczona.


Designed and supported by
ARS Group
loading