Oferta kulturalna
- Luty 2020

Wystawa Od Insurekcji Kościuszkowskiej do III Powstania Śląskiego
Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny

Wystawa Przyrodnicza
Ptaki i ssaki siedlisk wodnych Śląska

Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny

Zapraszamy na nową ekspozycję: "Tajemnica kamienicy przy ulicy Krawieckiej 13 w Opolu"

ZWIEDZANIE WYSTAWY MOŻLIWE JEST JEDYNIE POD OPIEKĄ PRACOWNIKA MUZEUM.

ZAPRASZAMY DO GALERII MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO PO REMONCIE

22 listopada 2011 – 29 stycznia 2012

Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
wejście od ul. Muzealnej

Wystawa ?opowiada? o rzemiośle piernikarskim oraz o fenomenie i kolejnych etapach wypieku toruńskiego piernika. Głównym elementem ekspozycji jest stylizowana koga ? dominujący w średniowieczu na akwenach Morza Bałtyckiego i Północnego żaglowiec handlowy Hanzy, którym z zamorskich krain przywożono przyprawy, niezbędny składnik piernikowego ciasta. Wnętrze kogi wypełniają eksponaty związane z historią i wyrobem piernika: dekoracyjne, drewniane formy służące do odciskania ciasta przed wypiekiem, pamiątki cechowe, naczynia miedziane, cynowe i drewniane oraz dawne reklamy i sprzęty należące do wyposażenia sklepów cukierniczych. Pośród wonnych przypraw korzennych, skrzyń kupieckich, worków z mąką i dzbanów z miodem zobaczyć będzie można kupca, piernikarza i handlarkę pierników.

Wszyscy zainteresowani poznaniem smaku i historii miodowo-korzennych wypieków będą mieli możliwość zapoznania się na ekspozycji z tradycyjnym rzemiosłem piernikarskim. Zwiedzający wystawę odkryją tajniki produkcji toruńskiego rarytasu, uzyskają odpowiedzi na pytania: Skąd pochodzi słowo piernik? Jak przed wiekami pieczono ciasto? Jak kształty i formy nadawano piernikom w dawnych wiekach? Czy można odtworzyć smak dawnych korzennych smakołyków? Można będzie także dowiedzieć się, kto wypiekał pierniki w Opolu i zobaczyć zabytkowe formy piernikowe znajdujące się w zbiorach Muzeum Śląska Opolskiego.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty edukacyjne, w trakcie których będzie można zdobyć m.in. podstawową wiedzę na temat składników ciasta oraz motywów form piernikowych. Uczestnicy warsztatów – posługując się specjalnie zamówionymi kopiami historycznych form – samodzielnie wykroją z ciasta i upieką dekoracyjne pierniki.

Wystawa prezentowana będzie w gmachu głównym
Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7, wejście od ul. Muzealnej

 

bilety: 5 zł normalny/ 3 zł ulgowy/ 10 zł rodzinny/ sobota – wstęp bezpłatny

godziny otwarcia:
wtorek?piątek 9.00?16.00
sobota 10.00-15.00
niedziela 12.00?17.00

organizatorzy: Muzeum Okręgowe w Toruniu
Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

patronat medialny:
Radio ?OPOLE?
TVP OPOLE
Opolska ?Gazeta Wyborcza?

sponsor: Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A.

 

PIERNIKOWE WARSZTATY – ZAJĘCIA EDUKACYJNE
PROWADZONE NA WYSTAWIE ?ŚWIAT TORUŃSKIEGO PIERNIKA?

 

Program zajęć:

 • zwiedzanie części ekspozycji z przewodnikiem, połączone z degustacją pierników z Fabryki Cukierniczej „Kopernik” S.A. (20 min.)
 • wytwarzanie ozdobnych pierników przy pomocy specjalnie przygotowanych kopii historycznych form piernikowych (ok. 20 min.)
 • kontynuacja oprowadzania grupy po wystawie (ok. 20 min.)
 • przekazanie uczestnikom warsztatów wykonanych przez nich piernikowych wypieków

Czas trwania: ok. 60 min.

 

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O WARSZTATACH

 1. Warsztaty dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży (min.10 osób, maks. 25 osób)Terminy: wtorek-piątek, godz. 9.00, 10.30 i 12.00Opłata: 5 zł od osoby, opiekunowie grup – wstęp wolny

  Zapisy: od poniedziałku do piątku, w godz. od 8.00 do 15.30, Dział Edukacji Muzealnej MŚO, tel. 77 44 31 761, e-mail: edukacja@muzeum.opole.pl

 2. Niedzielne warsztaty rodzinneTerminy: 4, 11 i 18 grudnia 2011, godz. 12.00 i 14.00

  Opłata: 5 zł od osoby

  Zapisy: wejściówki do nabycia w kasie w budynku głównym MŚO (wejście od ul. Muzealnej), w godz. otwarcia MŚO dla zwiedzających, tel. do kasy 77 44 31 754. Liczba miejsc na niedzielnych warsztatach jest ograniczona.


Designed and supported by
ARS Group
loading