Promocja albumu-katalogu „Jan Cybis – malarstwo"

Katalog zbiorów malarstwa Jana Cybisa, obejmujący największą w Polsce muzealną kolekcję prac tego artysty, zgromadzoną w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu i liczącą obecnie 90 obrazów olejnych ze wszystkich okresów twórczości. Wydany w formie albumu z 90 barwnymi reprodukcjami wszystkich obrazów, ułożonymi w kolejności chronologicznej.

Bezpłatny informator o Kamienicy czynszowej

Szanowni Państwo informujemy, że w Muzeum Śląska Opolskiego dostępny jest "Informator o Kamienicy czynszowej przy ulicy św. Wojciecha 9 w Opolu".

Wystawa Adam Śmietański - Fotografie

Rozszerzenie kolekcji twórców środowiska opolskiego po 1945 roku w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

Muzeum Śląska Opolskiego pozyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zadanie realizowane jest w ramach programu Kolekcje, priorytet Regionalne kolekcje sztuki współczesnej.

STRUKTURA I ARCHITEKTURA

Postindustrialne dziedzictwo Górnego Śląska
fotografie Thomasa Voßbecka

przygotowana przez:

inicjatywę Europareportage z Berlina

we współpracy

z Niemieckim Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej
z siedzibą w Poczdamie

27 czerwca – 26 sierpnia 2012r.

Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
wejście od ul. Muzealnej

Patronat medialny:

  • „Nowa Trybuna Opolska”
  • Radio Opole
  • „Wochenblatt.pl”
  • Zespół Producencki „Pro Futura”

Wystawa „Struktura i architektura. Postindustrialne dziedzictwo Górnego Śląska” jest wynikiem współpracy Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej – Deutsches Kulturforum östliches Europa w Poczdamie i inicjatywy Europareportage z Muzeum Śląskim w Katowicach oraz licznymi partnerami polskimi i niemieckimi. Blisko 50 fotografii wielkoformatowych, barwnych, przedstawiających współczesne oblicze i funkcje dziedzictwa postindustrialnego Górnego Śląska, widziane oczami niemieckiego fotografika młodego pokolenia Thomasa Voßbecka.

Projekt fotograficzny „Struktura i architektura” obejmował wybrane zakłady przemysłowe powstałe przed 1945 rokiem i czynne do dziś lub te, których pozostałe fragmenty pozwalają na zobrazowanie ich potencjału przemysłowego. Autor skupił swą uwagę głównie na architekturze przemysłowej ukazującej zarówno wnętrza zakładów, jak i bryły ich budynków oraz towarzyszące fragmenty przemysłowego i naturalnego krajobrazu.

Architektura przemysłowa Górnego Śląska powstawała na przełomie dwóch wieków, jest więc częścią wspólnego dziedzictwa Polaków i Niemców. Dlatego jej popularyzacja jako wspólnej wartości europejskich narodów daje szansę na zachowanie jej cennych elementów, konstytuujących także współczesne oblicze tego regionu, i sytuuje właściwie w ogólnym dorobku kulturowym oraz dziedzictwie Europy.

Prezentowana w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu wystawa, rekomendowana przez Krajowy Program Kulturalny Polskiej Prezydencji, pokazywana była w 2010 roku w Dortmundzie (w ramach Ruhr2010), a następnie w Muzeum Śląskim w Katowicach, w Muzeum Narodowym w Szczecinie oraz w Muzeum w Wałbrzychu. W Opolu ekspozycja prezentowana będzie do do 26 sierpnia 2012 roku.

Wystawa ma charakter dwujęzyczny: polski i niemiecki, towarzyszy jej także katalog, w którym zamieszczono m.in. dwujęzyczną mapę historycznego Górnego Śląska, pozwalającą na identyfikację miejsc przedstawionych na fotografiach.


Designed and supported by
ARS Group
loading