ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ JAK CYBIS?

Odniesienia do twórczości Jana Cybisa w praktyce współczesnych polskich malarzy: Roman Dziadkiewicz, Bartosz Kokosiński, Robert Maciejuk

ZAPRASZAMY DO GALERII MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO PO REMONCIE

NAGRODY MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO DLA MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIGO

Bezpłatny informator o Kamienicy czynszowej

Szanowni Państwo informujemy, że w Muzeum Śląska Opolskiego dostępny jest "Informator o Kamienicy czynszowej przy ulicy św. Wojciecha 9 w Opolu".

Rozszerzenie kolekcji twórców środowiska opolskiego po 1945 roku w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

Muzeum Śląska Opolskiego pozyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zadanie realizowane jest w ramach programu Kolekcje, priorytet Regionalne kolekcje sztuki współczesnej.

Wystawa prac
Leszka Ołdaka

Bo to Polska właśnie
różne rysunki z lat 1969-2012

4 lipca – 30 września 2012r.

Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
wejście od ul. Muzealnej

Honorowy patronat:

  • Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie

Patronat medialny:

  • „Nowa Trybuna Opolska”
  • TVP Opole
  • Radio Opole
  • Opolski „Gość Niedzielny”

LESZEK OŁDAK
(ur. 1942 r.)
Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Grafik, plakacista, rysownik, ilustrator i scenograf. Członek grupy Narol. Jako karykaturzysta debiutował w 1974 r. w „Szpilkach”. Współpracował z pismami: „Ty i ja”, „ITD.”, „Radar”, „Przegląd Techniczny”, „Trybuna Opolska”, „Wprost” i „Gazeta Wyborcza”. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród (zdobył m.in. srebrny i brązowy medal Satyrykonu, nagrody Muzeum Karykatury).

O wystawie pisał sam autor :

„CZTERY DEKADY”

Rysunek prasowy i satyryczny zawsze stanowił dla mnie ważną formę osobistej wypowiedzi. Rysunki te traktowałem jako rodzaj rysowanej publicystyki, mojej reakcji na zaobserwowane zjawiska i ten gatunek interesuje mnie do dziś. W przygotowanej ekspozycji staram się przypomnieć rysunki wykonywane do nieistniejącego już tygodnika „Szpilki”, pisma dla wielu osób „kultowego”, a dla wielu zupełnie nieznanego. Skłania mnie to do twierdzenia, że istnieją wystarczające powody, aby przypomnieć je w pomieszczeniach muzealnych. W tym przeglądzie nie mogło zabraknąć rysunków, które wykonywałem już jako opolanin jako moje cotygodniowe rysunkowe komentarze do magazynowych wydań „Trybuny Opolskiej” w cyklach „Panopticum Leszka Ołdaka”, w różnych mutacjach tej nazwy.

Pragnę również przypomnieć rysunki stające w szranki konkursów rysunków satyrycznych. W tych konkursach zawsze kategoria „satyry społecznej” pozostawała w kręgu moich zainteresowań i dominowała nad kategorią określaną jako „humor”. Ten prowadzony przeze mnie rysunkowy zapis obyczajów doprowadził mnie do pomysłu ekspozycji rysunków zatytułowanej „Bo to Polska właśnie”, zawierającej mój rysunkowy komentarz do przemian zachodzących w naszym kraju w czasie czterech dekad. Rysunki ułożone chronologicznie ułatwią Państwu podróż w czasie i przestrzeni rodzimego krajobrazu. Wędrówkę kończą rysunki wykonywane od kilku lat do „Opolskich Wiadomości Regionalnych” – miesięcznika samorządu województwa opolskiego – poruszające tematy aktualne dla naszego Regionu.

Zapraszam Państwa do obejrzenia wystawy, ciekaw skojarzeń na temat aktualności niektórych zagadnień dziejących się w czasie „przeszłym”.

Leszek Ołdak


Designed and supported by
ARS Group
loading