Muzeum Śląska Opolskiego oraz Opolski Teatr Lalki i Aktora

mają zaszczyt zaprosić Państwa na wystawę czasową:

LALKARIUM

Wystawa ze zbiorów Opolskiego Teatru Lalki i Aktora

Wystawa będzie dostępna
od 8 listopada 2013 do 7 marca 2014

Muzeum Śląska Opolskiego
wejście od ul. Muzealnej

Lalka teatralna jest dziełem sztuki. Nie służy do zabawy, choć jej główną domeną jest gra. Ma w sobie potencjał życia, a jednak bez wprawnej ręki animatora jest jakby martwa. Jej żywiołem jest scena. Bywa głównych bohaterem, najważniejszym partnerem aktora, postacią… nigdy rekwizytem, sprowadzonym do podrzędnej roli przedmiotu.

Lalka teatralna ma w sobie wiele magii. Na oczach widzów ożywa ? poruszana jakby niewidzialną siłą. Figury, marionetki, kukły, pacynki, lalki cieniowe, jawajki, muppety ? bogactwo form lalkowych jest ogromne. A każda lalka ma inny charakter, inną osobowość ? zawsze skrywa w sobie pewną tajemnicę. Jaką? Przekonajcie się odwiedzając nasze LALKARIUM.

LALKARIUM, to swoiste lalkowe laboratorium, w którym nie widzimy lalek w ich scenicznym żywiole, lecz możemy przyjrzeć się im z bliska. Zobaczyć ? jak pod mikroskopem ? ich specyfikę, przyjrzeć się konstrukcji, mechanizmom, materii, z której zostały zbudowane, dostrzec ich trudne do ujęcia w słowach piękno. LALKARIUM, to także przestrzeń niezwykłego spotkania ? zgromadzone w nim lalki z kilkunastu przedstawień po raz pierwszy występują razem. To wystawa-spektakl, w którym grają lalki z przedstawień historycznych, formy ze spektakli dla dzieci i dorosłych, lalki najnowsze, które tylko na okoliczność tego spotkania opuściły scenę.

Lalka teatralna, jak każde dzieło sztuki, ma swojego twórcę. Zanim spod palców modelatorów i plastyków wyłoni się jej kształt, powstaje idea, pomysł, zalążek istnienia tego scenicznego bytu. W LALKARIUM spotkacie formy wykreowane przez takich artystów jak: Giedr? Brazyt?, Eva Farkašová, Jadwiga Mydlarska-Kowal, Pavol Andráško, Andrzej Czyczyło, Pavel Hubička, Adam Kilian, František Lipták, Aleksander Maksymiak, Rajmund Strzelecki, Tatsiana Nersisian.


Designed and supported by
ARS Group
loading