Mistrzowie polskiego szkła użytkowego
Złota era lat 60. i 70. XX wieku

w programie spotkanie z panią dr Barbarą Banaś (Muzeum Narodowe we Wrocławiu)

Wakacyjne wtorki

Zapraszamy dzieci na wtorkowe warsztaty wakacyjne

Światło na obraz

Lipcowe spotkanie już 6 w sobotę! Będziemy omawiać obraz Śmierć Wandy autorstwa Maksymiliana Piotrowskiego. Zapraszamy o 16.00

Oferta kulturalna
- Lipiec / Sierpień2019

Wystawa Przyrodnicza
Ptaki i ssaki siedlisk wodnych Śląska

Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny 6 czerwca 2019 r.

Niecodzienna okazja w Muzeum

Muzeum Śląska Opolskiego oferuje możliwość zakupu talerza Rotor autorstwa Jana Sylwestra Drosta. Kliknij po więcej informacji.

Zapraszamy na nową ekspozycję: "Tajemnica kamienicy przy ulicy Krawieckiej 13 w Opolu"

ZWIEDZANIE WYSTAWY MOŻLIWE JEST JEDYNIE POD OPIEKĄ PRACOWNIKA MUZEUM.

ZAPRASZAMY DO GALERII MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO PO REMONCIE

Kolorowa inwazja
Polska ceramika użytkowa lat 50. i 60.

07.12.2012 – 27.01.2013

gmach główny
Muzeum Śląska Opolskiego
wejście od ul. Muzealnej

 

O wystawie:

1355128051Ekspozycja poświęcona została polskiemu wzornictwu okresu „odwilży”. Prezentowane obiekty (ponad 200) pochodzą z kolekcji prywatnych, a koncepcję wystawy przygotowała dr Barbara Banaś, historyk sztuki i kustosz Muzeum Narodowego we Wrocławiu, autorka publikacji „Polski New Look. Ceramika użytkowa lat 50. i 60.”.

1355128056Porcelanowe figurki i serwisy odkrywane dziś w babcinych kredensach okazać się mogą cennymi i na nowo modnymi przedmiotami użytkowymi. Polski ceramiczny design z przełomu lat 50. i 60. minionego stulecia, potocznie przez wielu nazywany „pikasami”, odkrywany jest przez młode pokolenie. Biomorficzne formy, asymetrie, niebanalne desenie, żywa kolorystyka projektowanych wówczas przedmiotów doskonale wpisuje się we współczesne nowoczesne wnętrze.

1355128061Obok znanej miłośnikom designu kolekcji porcelanowych figurek projektowanych przez artystów z warszawskiego Instytutu Wzornictwa Przemysłowego i produkowanych niemal we wszystkich polskich wytwórniach w tym okresie, pokazanych zostanie kilkadziesiąt modeli serwisów do kawy o charakterystycznych dla tego okresu kształtach i dekoracjach. Nie zabraknie również przykładów tzw. galanterii czyli wazonów, wazoników, bombonierek, świeczników i popielniczek. W dużym wyborze zobaczyć będzie można również niegdyś niezwykle popularne dekoracyjne, malowane patery do zawieszania na ścianie, które traktowane były jako łatwo dostępna namiastka nowoczesnego malarstwa.

1355128087Zobaczyć będzie można najciekawsze projekty realizowane w fabrykach porcelany w Ćmielowie, Chodzieży, Wałbrzychu, Jaworzynie Śląskiej, Bogucicach, w zakładach porcelitu w Pruszkowie i Tułowicach. Dynamicznej, biomorficznej i kolorowej „nowoczesności” uległy w tym czasie także fajanse z Włocławka, a także mniejsze wytwórnie działające pod patronatem Cepelii.

Autor fotografii: Arkadiusz Podstawka, copyright STUDIO BAKA


Designed and supported by
ARS Group
loading