Oferta kulturalna
- Luty 2020

Wystawa Od Insurekcji Kościuszkowskiej do III Powstania Śląskiego
Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny

Wystawa Przyrodnicza
Ptaki i ssaki siedlisk wodnych Śląska

Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny

Zapraszamy na nową ekspozycję: "Tajemnica kamienicy przy ulicy Krawieckiej 13 w Opolu"

ZWIEDZANIE WYSTAWY MOŻLIWE JEST JEDYNIE POD OPIEKĄ PRACOWNIKA MUZEUM.

ZAPRASZAMY DO GALERII MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO PO REMONCIE

Galeria Cybisa„Jan Cybis. Malarstwo”

 

Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu posiada największą w Polsce kolekcję prac Jana Cybisa, malarza urodzonego we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie w 1897 roku, zmarłego w Warszawie w 1972 roku.

Kolekcja zaczęła powstawać już po śmierci artysty, drogą zakupów od najbliższej rodziny malarza. W tej chwili liczy 90 obrazów olejnych, 846 prac na papierze, znajdują się w niej także osobiste rzeczy Cybisa ? podręczniki, przybory szkolne, elementy wyposażenia mieszkania, przedmioty używane do układania martwych natur.

Galeria Cybisa 02W 1994 roku Muzeum Śląska Opolskiego przejęło dawną karczmę, późniejszą siedzibę BWA u zbiegu ulic Ozimskiej i Kołłątaja. 20 stycznia 2000 roku, po kilkuletnim remoncie otwarto w jej wnętrzach Galerię Muzeum Śląska Opolskiego, a w jej ramach wystawę stałą prac Jana Cybisa. Piętro przeznaczone jest na ekspozycję wystaw czasowych ukazujących malarzy kręgu Jana Cybisa i laureatów nagrody im Jana Cybisa.

Obecnie na stałej wystawie malarstwa na parterze oglądać można niespełna 40 obrazów. Jest to wybór z opolskiej kolekcji ? najstarsze prezentowane obrazy powstały we Francji w latach 20., najmłodsze ? tuż przed śmiercią malarza w 1972 r.

Galeria Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Ozimska 10, Opole

 
poniedziałek: nieczynne
wtorek-piątek: 9.00 ? 16.00
sobota: 12.00 – 18.00
niedziela: 12.00 – 18.00

W czwartki wstęp do wszystkich obiektów Muzeum jest bezpłatny


Designed and supported by
ARS Group
loading