Świat z ulicy Poprzecznej

Ruta Molin (1937-2005)
i Adolf Panitz (1936-2010)
– szkic do podwójnego portretu

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ JAK CYBIS?

Odniesienia do twórczości Jana Cybisa w praktyce współczesnych polskich malarzy: Roman Dziadkiewicz, Bartosz Kokosiński, Robert Maciejuk

ZAPRASZAMY DO GALERII MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO PO REMONCIE

Galeria Cybisa„Jan Cybis. Malarstwo”

 

Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu posiada największą w Polsce kolekcję prac Jana Cybisa, malarza urodzonego we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie w 1897 roku, zmarłego w Warszawie w 1972 roku.

Kolekcja zaczęła powstawać już po śmierci artysty, drogą zakupów od najbliższej rodziny malarza. W tej chwili liczy 90 obrazów olejnych, 846 prac na papierze, znajdują się w niej także osobiste rzeczy Cybisa – podręczniki, przybory szkolne, elementy wyposażenia mieszkania, przedmioty używane do układania martwych natur.

Galeria Cybisa 02W 1994 roku Muzeum Śląska Opolskiego przejęło dawną karczmę, późniejszą siedzibę BWA u zbiegu ulic Ozimskiej i Kołłątaja. 20 stycznia 2000 roku, po kilkuletnim remoncie otwarto w jej wnętrzach Galerię Muzeum Śląska Opolskiego, a w jej ramach wystawę stałą prac Jana Cybisa. Piętro przeznaczone jest na ekspozycję wystaw czasowych ukazujących malarzy kręgu Jana Cybisa i laureatów nagrody im Jana Cybisa.

Obecnie na stałej wystawie malarstwa na parterze oglądać można niespełna 40 obrazów. Jest to wybór z opolskiej kolekcji – najstarsze prezentowane obrazy powstały we Francji w latach 20., najmłodsze – tuż przed śmiercią malarza w 1972 r.

Galeria Muzeum Śląska Opolskiego
ul. Ozimska 10, Opole

czynna w wtorki, w godz. 9.00 – 16.00 (wstęp wolny)
środa – piątek – możliwość zwiedzania Galerii po wcześniejszym umówieniu się, tel. 77 44 31 761

 


Designed and supported by
ARS Group
loading