Muzeum nieczynne
dla zwiedzających
do odwołania

Muzeum nieczynne
dla zwiedzających
do odwołania

Muzeum nieczynne
dla zwiedzających
do odwołania

Muzeum nieczynne
dla zwiedzających
do odwołania

Muzeum nieczynne
dla zwiedzających
do odwołania

Muzeum nieczynne
dla zwiedzających
do odwołania

dwa muzea

Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego
i
Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie
zapraszają do zwiedzania wystawy

„Gromnicki Nikifor. Jan Kawecki – malarz i rzeźbiarz”

Wystawa przygotowana przez Muzeum Etnograficzne
– Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Muzeum Śląska Opolskiego,
Opole, Mały Rynek 7, wejście od ul. Muzealnej

graf kawecki jan1

Jedynym dowodem na istnienie „naiwnych” jesteśmy my sami, odbiorcy tej sztuki.
Aleksander Jackowski

Sztuka nieprofesjonalna jest zjawiskiem zróżnicowanym, wymykającym się narzuconym przez nas schematom pojęciowym. Artyści zajmujący się tego typu sztuką określani są jako: naiwni, „czystego serca”, współcześni prymitywni, inni, osobni, intuicyjni, niedzielni, autsajderzy, czy z kręgu art brut. Wywodzą się z odmiennych środowisk, od niepełnosprawnych intelektualnie, funkcjonujących na marginesie społeczeństwa, po w pełni sprawnych i wykształconych. Dla jednych i drugich sztuka jest azylem i pełnią życia; tworzą prace samodzielne i oryginalne, fascynujące siłą ekspresji, szczerością wypowiedzi i estetyczną dojrzałością. To właśnie sztuka, jak pisze A. Jackowski „różnie nazywana”nadaje sens ich życiu, dzięki niej mogą zachować godność i człowieczeństwo, a „prostota” i „naturalność”, jak również „brak wykształcenia i blichtru” stanowią paradoksalnie o wartości ich dzieł.

JAN KAWECKI Gromnicki Nikifor – nazywany tak od podtarnowskiej miejscowości z której pochodzi, jak również w celu nadania mu odpowiedniej rangi i znaczenia – jest tego znakomitym przykładem. Urodził się w małym Gromniku na Pogórzu Karpackim w 1941 r. Tam ukończył szkołę podstawową. Rodzinną miejscowość opuścił w wieku 16 lat, podejmował pracę w wielu zawodach. W 1966 r. osiadł na Śląsku – Smogorzewie pod Namysłowem. Po przejściu na rentę zaczął wykonywać barwne rysunki i prace malarskie, które po raz pierwszy pokazał w 1975 r. na wystawach w Namysłowie i Opolu. W tym też roku Muzeum Śląska Opolskiego rozpoczęło kolekcjonowanie prac tego artysty; niesamowicie kolorowych, stanowiące głównie przedstawienia wyimaginowanej architektury, pejzaży, scen rodzajowych i świętych.

Jan Kawecki w 2005 r. opuścił Śląsk i przeniósł się do Małopolski. Od 2011 r. artystę odwiedza regularnie grupa tarnowskich etnografów. Jego prace – oprócz rzeźb są to prawie wyłącznie malowane pisakami rysunki – trafiają do Muzeum Etnograficznego Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Wystawa ma charakter retrospektywny; przedstawia wszystkie dziedziny sztuki uprawiane przez tego twórcę – malarstwo, rysunek i rzeźbę. Eksponaty pochodzą z Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Etnograficznego Oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz Muzeum Etnograficznego Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu.


Designed and supported by
ARS Group
loading