Oferta kulturalna
- Luty 2020

Wystawa Od Insurekcji Kościuszkowskiej do III Powstania Śląskiego
Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny

Wystawa Przyrodnicza
Ptaki i ssaki siedlisk wodnych Śląska

Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny

Zapraszamy na nową ekspozycję: "Tajemnica kamienicy przy ulicy Krawieckiej 13 w Opolu"

ZWIEDZANIE WYSTAWY MOŻLIWE JEST JEDYNIE POD OPIEKĄ PRACOWNIKA MUZEUM.

ZAPRASZAMY DO GALERII MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO PO REMONCIE

Marszałek Województwa Opolskiego
Andrzej Buła

Premier Kraju Związkowego Nadrenii-Palatynatu
Malu Dreyer

Starosta Powiatu Kusel
dr Winfried Hirschberger

Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego
Urszula Zajączkowska

zapraszają na wystawę prac

Gabrieli Cichowskiej

 

Cicatrices européennes – Europäische Narben – Europejskie blizny

inter 1
Gabriela Cichowska, Inter 1, 2014 r.

14 lipca – 30 sierpnia 2015 roku

 

gmach główny
Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
Mały Rynek 7
wejście od ul. Muzealnej

 

O wystawie: 

Na wystawę składa się 21 prac graficzki, ilustratorki i malarki Gabrieli Cichowskiej. Grafiki i kolaże stanowią artystyczną wizję wydarzenia, które miało decydujący wpływ na bieg historii ? ilustrują epizody z okresu desantu wojsk alianckich w Normandii. Ekspozycja prezentowana była już we Francji i w Niemczech. Przygotowano ją w ramach współpracy Powiatu Kusel w Niemczech i Departamentu Orne we Francji.

Pomysłodawcą zlecenia Gabrieli Cichowskiej serii prac nawiązujących do tematyki bitwy o Normandię był dr Winfried Hirschberger ? przewodniczący Rady Powiatu Kusel, zaangażowany we francuskie przygotowania obchodów 70. rocznicy bitwy o Normandię.

W tworzeniu prac Cichowska zastosowała technikę monotypii, kolażu i wycinanek, ograniczając przy tym paletę barwną. W opozycji do pozornego spokoju  i porządku w scenach rozładowywania wyposażenia i sprzętów ze statków, przedstawione zostały sceny walki ? niedosłowne, niewyraźne, ale ewokujące trwogę i napięcie. Zgaszone ziemiste kolory podkreślają smutek i trwogę zwykłych ludzi wobec okrucieństwa otaczającej rzeczywistości.

Prezentacja wystawy w Muzeum Śląska Opolskiego jest efektem współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego i powiatu brzeskiego z niemieckim parterem – powiatem Kusel. Współpraca dotyczy m.in. włączenia Brzegu do europejskiej inicjatywy projektu „Europejska Droga Pokoju ? Droga Rzeźb w Europie?, realizowanego przez Stowarzyszenie Otto Freundlicha z siedzibą w Sankt Wendel w Niemczech.

„Droga Pokoju? to największy projekt Otto Freundlicha, niemieckiego malarza żyjącego w latach 1878 ? 1943. Zamiarem artysty było postawić w całej Europie rzeźby, które stanowić miały największą plenerową ekspozycję mającą na celu humanitarną ideę solidarności i porozumienia między narodami i miała być wyrazem nadziei na lepszą przyszłość. Niestety projekt ten nie został nigdy przez niego zrealizowany. Dopiero  w latach 70 Stowarzyszenie Europejska Droga Pokoju ? Droga Rzeźb w Europie ? Stowarzyszenie Otto Freundlicha z siedzibą w St. Wendel w Niemczech rozpoczęło realizację tego projektu. Droga ta łączy Paryż i Moskwę. Obecnie znajduję się na tej trasie około 50 monumentów. Jeden z nich znajduję się w Słupsku ? miejscu urodzenia Otto Freundlicha. Dorosłe życie artysty przypadało na okres tworzenia się totalitaryzmu hitlerowskiego, prześladowania i eksterminacji Żydów (Otto Freundlich był pochodzenia żydowskiego, zginął w obozie na Majdanku).

 

Gabriela Cichowska:

P82A1371

Urodzona w 1984 roku w Rzeszowie, jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom uzyskała w 2011 roku w Pracowni Druku Wklęsłego prof. Stanisława Wejmana. Od 2011 roku jest pedagogiem na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Jest laureatką kilkunastu nagród i wyróżnień w kraju i za granicą. Otrzymała między innymi Opera Prima – I nagrodę za debiut na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii w 2009 roku za ilustracje do książki Fantje, Gimpel Verlag (wydana w Polsce przez wydawnictwo Muchomor pt.: Słoniątko).

W lipcu 2014 roku Cichowska otrzymała Pokojową Nagrodę Gustava Heinemanna (Gustav-Heinemann-Friedenspreis) za dzieło wspólne – książkę Ostatnie przedstawienie Pani Esterki (tekst Adam Jaromir, ilustracje Gabriela Cichowska). Książka opisuje życie Janusza Korczaka i jego podopiecznych w Domu Sierot w Getcie Warszawskim. Książka ta była również w 2014 roku nominowana do Niemieckiej Nagrody za Literaturę Młodzieżową (Deutsche Jugendliteraturpreis), przyznawanej podczas Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie.

 


Designed and supported by
ARS Group
loading