Promocja albumu-katalogu „Jan Cybis – malarstwo"

Katalog zbiorów malarstwa Jana Cybisa, obejmujący największą w Polsce muzealną kolekcję prac tego artysty, zgromadzoną w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu i liczącą obecnie 90 obrazów olejnych ze wszystkich okresów twórczości. Wydany w formie albumu z 90 barwnymi reprodukcjami wszystkich obrazów, ułożonymi w kolejności chronologicznej.

Bezpłatny informator o Kamienicy czynszowej

Szanowni Państwo informujemy, że w Muzeum Śląska Opolskiego dostępny jest "Informator o Kamienicy czynszowej przy ulicy św. Wojciecha 9 w Opolu".

Wystawa Adam Śmietański - Fotografie

Rozszerzenie kolekcji twórców środowiska opolskiego po 1945 roku w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

Muzeum Śląska Opolskiego pozyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zadanie realizowane jest w ramach programu Kolekcje, priorytet Regionalne kolekcje sztuki współczesnej.

Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego
zaprasza na otwarcie wystawy

Jerzy Boniński
Dom wieczności

w ramach

DNI MUZYKI I KULTURY ŻYDOWSKIEJ

pod honorowym patronatem
Marszałka Województwa Opolskiego

17 maja 2012 roku, o godz. 18.00

w salach Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
wejście od ul. Muzealnej

Wystawa „Dom wieczności” przedstawia fotografie Cmentarza Żydowskiego przy ul.Okopowej (przed wojną znanego jako cmentarz przy ul.Gęsiej) w Warszawie. Jest to jedna z największych żydowskich nekropolii na świecie – pochowano tam ok. 250 tysięcy osób, zachowanych jest ok. 100 tysięcy nagrobków. Najstarsze pochówki pochodzą z początków XIX w. Jako miejsce spoczynku bogatszej części społeczności żydowskiej, cmentarz stał się szybko ciekawą galerią sztuki sepulkralnej, często o wysokich walorach artystycznych. Pochowano tu wiele wybitnych osobistości – rabinów, cadyków i talmudystów, ale także osoby, które zapisały się zarówno w historii żydowskiej, jak i polskiej. Spoczywają tu, wśród wielu innych: Ester Rachel Kamińska – wybitna aktorka, założycielka Teatru Żydowskiego, Ludwik Zamenhof – twórca języka esperanto, pisarze – Icchak Lejb Perec, Julian Stryjkowski, historycy – Szymon Askenazy, Majer Bałaban, Maurycy Horn, wielu przemysłowców, finansistów, lekarzy, adwokatów i inżynierów. Znajduje się tu także symboliczny pomnik Janusza Korczaka zamordowanego w Treblince. Do dziś cmentarz jest czynny, służąc społeczności żydowskiej z Warszawy i okolic.

Wystawa prezentowana była do 1 lipca 2012 roku.

Jerzy Boniński (ur. 1955 w Warszawie) – absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w pracowni prof. Tadeusza Dominika w 1981 r. Od 1983 r. zatrudniony w macierzystej uczelni, gdzie od 1996 r. prowadzi samodzielną Pracownię Rysunku. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, a od lat 90. XX w. także fotografią.


Designed and supported by
ARS Group
loading